ՀՀ ԱԺ նախագահը Ժնեւում հանդիպեց Լատվիայի Սաեյմայի նախագահի հետ
Մարտի 18-ին աշխատանքները շարունակեց Միջխորհրդարանական միության 130-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցում է ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը՝ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ: Վեհաժողովը շարունակեց քննարկումները «Միջխորհրդարանական միության 125-ամյակը. մեր հանձնառությունը խաղաղությանն ու ժողովրդավարությանը» թեմայով:
Վեհաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդիպեց Լատվիայի Սաեյմայի նախագահ Սոլվիտա Աբոլտինայի հետ: Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկեցին հայ-լատվիական խորհրդարանական հարաբերությունների խորացմանը, միջազգային խորհրդարանական կառույցներում փոխգործակցությանը, Եվրամիություն-Հայաստան համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Փաստելով հայ-լատվիական համագործակցության ներկա բարձր մակարդակը` կողմերը շեշտեցին, որ անհրաժեշտ է առաջ շարժվել` օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները եւ առկա մեծ ներուժը: Երկուստեք կարեւորվեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա ամրապնդումը, խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում:
Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ երկու բարեկամ երկրների միջեւ հարաբերությունները զարգանում եւ խորանում են, ինչին նպաստում են բարձր մակարդակի բազմաթիվ փոխայցելությունները: Նրա խոսքով` վերջին շրջանում առավել ընդլայնվել է Հայաստանի եւ Լատվիայի միջեւ իրավապայմանագրային դաշտը, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում երկու երկրների միջեւ տարբեր բնագավառներում առավել ակտիվ համագործակցություն ծավալելու համար:
Կողմերն անդրադարձան տարածաշրջանային խնդիրներին, միջազգային վերջին զարգացումներին: Կարեւորվեց բոլոր խնդիրների եւ հակամարտությունների կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով: Անդրադառնալով Մաքսային միությանն անդամակցելու Հայաստանի որոշմանը` Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծեց, որ այն չի խանգարում ԵՄ-ի հետ Հայաստանի հարաբերությունների հետագա զարգացմանը եւ խորացմանը:
Լատվիայի խորհրդարանի նախագահը նույնպես կարեւոր համարեց երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության զարգացումը` բարձր գնահատելով Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Լատվիա հայ-լատվիական միջպետական եւ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման եւ սերտացման առումով: Տիկին Աբոլտինան կարեւոր համարեց Հայաստանի պատրաստակամությունը զարգացնելու եւ ամրապնդելու Եվրամիության հետ հարաբերությունները, մասնավորապես Արեւելյան գործընկերության շրջանակներում: «Լատվիան պատրաստ է աջակցելու Հայաստանի յուրաքանչյուր նախաձեռնությանը, որն ուղղված կլինի Եվրամիության հետ համագործակցության զարգացմանը»,- ընդգծեց Սոլվիտա Աբոլտինան:

Председатель НС встретился в Женеве с Председателем Саэймы Латвии
18 марта продолжила работу 130-я Ассамблея МПС, в которой участвует делегация НС РА во главе с Председателем НС О.Абраамяном. Ассамблея продолжила дебаты по теме “125-летие Межпарламентского Союза: наши обязательства в вопросах мира и демократии" .
В рамках Ассамблеи Председатель НС О.Абраамян встретился в Женеве с Председателем Саэймы (Сейма) Латвии Солвитой Аболтиней. В ходе беседы собеседники обсудили вопросы углубления армяно-латвийских парламентских отношений, взаимодействия в международных структурах, сотрудничества Евросоюз – Армения. Отметив нынешний высокий уровень армяно-латвийского сотрудничества, стороны выделили необходимость продвижения вперед, с использованием всех возможностей и имеющегося большого потенциала. Обоюдно подчеркнута важность дальнейшего упрочения межпарламентских связей, роль парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях.
О.Абраамян с удовлетворением констатировал, что отношения между двумя дружественными странами развиваются и углубляются, чему способствуют многочисленные взаимные визиты на высоком уровне. По его словам, в последнее время расширилось договорно-правовое поле между Арменией и Латвией, что создает хорошие предпосылки для развертывания между двумя государствами более активного сотрудничества в различных сферах.
Стороны обратились к региональным проблемам, последним международным развитиям. Подчеркнута важность разрешения всех вопросов и конфликтов путем мирных переговоров. Коснувшись решения РА о членстве в Таможенном союзе, О.Абраамян подчеркнул, что оно не мешает дальнейшему развитию и углублению отношений Армении с ЕС.
Председатель парламента Латвии также считает важным развитие сотрудничества законодательных органов двух стран, высоко оценила официальный визит О.Абраамяна в Латвию в плане развития и упрочения армяно-латвийских межгосударственных и межпарламентских связей.   Г-жа Аболтиня особо выделила готовность Армении развивать и укреплять отношения с ЕС, в частности в рамках Восточного партнерства. “Латвия готова содействовать любой инициативе Армении, направленной на развитие сотрудничества с Евросоюзом”, - подчеркнула С.Аболтиня.